Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

Klikr nebo také žabka je velice užitečná výcviková pomůcka založená na vytvoření a upevnění podmíněného reflexu. Je to kovová nebo plastová cvakačka s membránou z pružné oceli, která po stisknutí vydavá cvakavý zvuk. Některé cvakačky mají nastavitelnou intenzitu zvuku. S pomocí klikru se dají nacvičit jednoduché i docela složité úkony bez rozčilování, nátlaků a trestů. Cvičení je tak daleko přirozenější a radostnější, pes se snaží dělat co se po něm žádá, protože se mu to vyplácí. Panáček si zároveň stále upevňuje svou vysokou hierarchickou pozici, protože on je tím, kdo drží klikr a má plné kapsy pamlsků, které se musí pes zasloužit.

Jaký je princip cvičení? Stejný jako využil kdysi Pavlov - spojení určitého zvuku s potravou. Nejprve musí pejsek pochopit, že cvaknutí je vždy spojeno s odměnou. Držte v jedné ruce klikr a v druhé pamlsek; přivolejte pejska, cvakněte a hned mu dejte odměnu. Opakujte to tak dlouho, až pes automaticky očekává odměnu po každém cvaknutí.

Obrazek

Cvaknutí klikru pak používejte jako signál, že štěně právě dělá něco správn a zaslouží si tedy odměnu. Jedním z nejjednodušších sviků he sednutí. Držte ruku s pamlskem nad pejskovou hlavou a počkejte, až si sedne. V tom okamžiku cvakněte klikrem a dejte mu pamlsek. Popojděte, zavolejte psa a cvik opakujte. Cvičení prokládejte hrou a přestávkami, ale dodržujte stále tentýž postup. Až když pes sám usedá okamžitě po vztažení ruky nad jeho hlavu, přidejte před cvaknutím povel "sedni". Zase mnohokrát s přestávkami procvičujte, až pejsek začne reagovat na slovní povell. Každý správně provedený cvik znamená cvaknutí a odměnu.

Na tomto principu se pracuje i při učení lehni. Ruka s pamlskem se vede sedícímu pejskovi po rameni dolů na zem a před něho, aby se jakoby poskládal do lehu. Později stačí jen dát ruku s pamlskem před něho na zem. Když se naučí reagovat na toto gesto, přidá se povel "lehni". Samozřejmě vždy cvaknutí a pamlsek. Stejně se pejsek naučí přivolání - jakmile přibehně, cvaknutí a pamlsek. Totéž platí pro chůzi u nohy.

Důležité je nespěchat. Nejprve musí pes pochopit, co po něm chcete, a spojit si vaše gesto a později slovní povel s konkrétním cvikem. Pak je třeba mnoha opakování, aby se cvik správně "zažil".

Nezahlcujte pejska povely a příkazy, cvičte vždy jen chvilku a zpočátku vždy jen jeden cvik. Nezapomínejte, netrestejte - není-li cvik v pořádku, prostě jen nekliknete.

Obrazek

Odměnou nemusí být vždy pamlsek, může to být i oblíbená hračka nebo míček. Postupně s tím, jak se pejsek ve cvičení zdokonaluje, můžete frekvenci klikání snížit a kliknout až po sérii cviků. Pak již stačí používat klikr při učení nových věcí.

S klikrem se dají dělat úspěšně odstraňovat i nejrůznější zlozvyky a poruchy chování a nahradit je chováním žádoucím.